Akneleri Önleyici İpuçları Nelerdir

Ocak 10, 2020 171 1 0

Akne Nasıl Oluşur?

Ciltteki gözenekler, cilt ve saçta bulunan bir tür yağ olan sebum ile tıkandığında sivilce oluşmaya başlar. Hormonların aşırı hızlandığı ergenlik döneminde cilt normalden fazla sebum üretir.

Yağ üreten birçok salgı bezinin alın bölgesinde, burunda ve çenede bulunmasından dolayı sivilcelerin en çok görüldüğü bu bölüme T Bölgesi olarak adlandırılır.

Aşağıda sivilceleri önlemek ve onlardan mümkün olduğunca çabuk kurtulmak için bazı ipuçları bulacaksınız.

Akneleri Önlemek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Yüzünüzü günde iki kere (daha fazla değil) ılık suyla ve akne için üretilmiş özel bir sabunla yıkayın. Dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yapın. Ovalamayın. Yüzünüzü çok fazla yıkamak ve ovalamak cildinizin tahriş olmasına neden olur. Amerikan Dermatoloji Akademisi temizleme işleminden sonra benzol peroksit içeren bir losyon kullanılmasını önermektedir. Bu ciltteki yağ ve bakterileri azaltır.
  • Sivilceleri sıkmak daha fazla şişmelerine, iz kalmasına ve kızarıklığa neden olur, ayrıca enfeksiyon riski oluşturur. Önemli bir davetten önce sivilceniz çıkmaya başladıysa bir dermatologdan yardım isteyerek iz kalmasını ve enfeksiyonu önleyici çözümler uygulayabilirsiniz.
  • Yüzünüze çok fazla dokunmaktan ve yağ ve cilt döküntülerini toplayan, cep telefonu gibi nesneleri yüzünüze değdirmekten kaçının. Bu şekilde yüzünüze ulaşan bakteriler ciltteki gözeneklere zarar verir. Yüzünüze krem, fondöten gibi bir uygulama yapmadan önce ellerinizi yıkayın.
  • Göz ve burun çevresindeki gözeneklerin tıkanmasını engellemek için gözlük veya güneş gözlüğünüzü sıkça temizleyin.
  • Vücudunuzda akne varsa cildin nefes almasını engelleyen dar giysilerden kaçının. Fularlar, saç bantları ve şapkalar kir ve yağı tutabilir.
  • Uyumadan önce makyajınızı temizleyin. Etiketinde “komedojenik değildir”, “aknelere sebep olmaz” yazan ürünleri tercih edin. Zamanla görünüşünde değişiklik olan makyaj malzemelerini kullanmayın.
  • Cildinizi güneşten koruyun. Bronzlaşmak aknelerinizin daha az görünmesini sağlasa da iyileştirmez. Ayrıca bronzlaşma cildinizde kırışıklıklara neden olur ve cilt kanseri riskini arttırır.

Tags: Akne Nasıl Oluşur?, Aknelerden Kurtulma Yöntemleri, Aknelerden Nasıl Kurtulabilirim, Akneleri Önlemek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir? Categories: Kadınca
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Yorumlar
  1. -

    önerileriniz için çok teşekkür ediyorum

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir