Dünyada Nargile Nerelerde Kullanılıyor?

Mart 10, 2020 12 0 0

Nargile son zamanlarda çok büyük bir popülerlik kazanmış ürünlerdendir. Son zamanlarda popüler olmasının yanı sıra aynı zamanda nargilenin geçmişi eski tarihlere de dayanır. Bu ürünün tüketilmesinde arkadaşlar ile bir araya toplanıp sohbet etmek de bir kültür haline gelmiştir. Bu bağlamda ülkemizde de sohbetler eşliğinde tüketimi olan bu ürün dünya üzerinde başka ülkelerde de tüketilmektedir.  Dünyada ki yeri ise Orta Doğu ve Güney Asya olarak bu alanlarda geleneksel bir kültür haline gelmiş bir tütün ürünüdür. Bu tür bölgelerde sokaklarda bulunan kafelerde, ya da lüks mekânlarda nargile içen insanları görmek mümkündür. Basit bir düzenek ile içilebilen nargile dumanın sudan süzülmesi mantığına dayanır. Bu dumanda ise nargile tütününde bulunan aromanın tadı da bulunmaktadır. Bu olayın meydana gelmesi ise tütünün ısınarak dumanın sudan geçmesi ile oluşur.

Nargilenin Yaygın Kullanıldığı Ülkeler

Nargile eski tarihlerden bu yana kullanıldığı için dünya üzerinde de farklı ülkelere yayılmıştır. Kullanıldığı ülkelerin yaşam biçimine göre nargile tüketimi farklı kültürler oluşturmuştur. Bazı ülkelerde nargilenin etrafında toplanılıp sohbet edilirken, bazı ülkelerde ise eğlence mekânlarında kullanılabilmektedir. Çin, Hindistan, İran, Afganistan, Libya, Mısır, Fransa nargile kullanımının mevcut olduğu bazı ülkeler arasındadır. Bu kadar farklı kültürlerde kullanılan nargileye tabii ki hitap şekli her ülkede farklıdır. Nargile insanların farklı ülkeleri gezmesiyle ve o yerlerin kültürünü tanıması ile nargile farklı bölgelere yayılmıştır. Nargile bu kadar farklı ülkeye yayılmış olsa nargile ilk olarak Hintliler tarafından bulunmuştur. Bu bağlamda nargile ilk olarak Hindistan cevizi kullanılarak yapılmıştır. O dönemlerde soylu kişiler tarafından tüketilen nargile miras olarak bile bırakılacak kadar değerleri olarak görülmüştür.

Nargile Terimleri

Farklı bölgelerde de kullanılması ile bir kültür haline gelen nargile kendine özgü terimlerde oluşturmuştur. Nargile yapısını oluşturan ana bölümleri farklı terimler ile bilinmektedir. Nargilenin en üst kısmında bulunan ve tütünün içine koyulduğu bölüm lüle olarak bilinmektedir. Üstten aşağı doğru gidildiğinde ikinci ana bölüm ise ser adı verilen nargilenin gövde kısmıdır. Ser bölümünden ısınan tütünün dumanı geçmektedir. Bu bölümün yanından çıkan bir çıkıntıya ise kullanıcının dumanı çekmek için kullandığı marpuç takılır. Marpuç delik ince bir boru şeklindeki yapıdır. Günümüzde ise buzlu marpuçlarda kullanılmaktadır. Bunun yanında tek kullanımlık marpuçlarda bulunmaktadır. Nargilenin son ana bölümü ise su doldurulan şişedir. Su ile dolu olan şişe ser adı verilen bölüme bağlanmaktadır. Ser bölümünden geçen duman şişede bulunan sudan geçmektedir. Daha sonra ise duman marpuç denilen son bölüme gitmektedir. Nargilenin hazırlanması aşamasında lüle içerisine doldurulmak üzere hazırlanan tütüne ise tömbeki adı verilmektedir. Tömbeki kıyılarak yüzey alanı arttırılır ve daha sonra bir peçete ya da bez yardımı ile emdirilerek lüle içerisine koyulmaktadır.

Kaynak: https://www.nargilex.com/

 

Categories: Sponsor
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir