Menopozda Üşüme Neden Olur

Nisan 27, 2019 202 1 0

Menopozda Üşüme Neden Olur, Tüm kadınlar menopoz periyodunu yaşar. A.B.D.’de averaj menopoz yaşı 51-52 iken, ülkemizde 50 olarak görülmektedir. Menopozun emareleri hemen hemen kişiye özgü olacak kadar çeşitli bir halde yaşanır. Bazı hanımlarda çok az belirti ortaya çıkarken, bazılarında çok şiddetli emareler görülür. Bazı kadınlarda emareler seneler boyunca sürerken, bazılarında birkaç ayda sonlanır. Menopozun en sık görülen belirtisi sıcak basması olarak malum sıcak nöbetleridir. Sadece menopozda üşüme görülme ihtimali de sıcak basmaları kadar yüksektir.

Menopoz organik ve biyolojik bir süreçtir. Menstrüasyon ve doğurganlık döneminin sonu anlamına gelir. Son adet döneminden 12 ay sonrasında ortaya çıkar ve hem fiziksel bununla beraber duygusal emareleri tetikleyebilir. Hormonlar ortaya çıkan birçok belirtide büyük rol oynarlar. Bu tarz şeylerin arasında bitkinlik, uyku bozukluğu, gece terlemesi, sıcak basması, üşüme, düzensiz tane dönemleri, titreme, ruh hali dalgalanmaları, saç dökülmesi ve saç seyrelmesi bulunur.

Menopozda üşüme, ansızın şiddetli bir soğuk hissinin gelmesi ve buna titremenin eşlik etmesi durumudur. Havaya verilen üşüme ve titreme tepkisinde, medikal sebepler ile verilenden farkı beklenmedik olmasıdır. Beyin vücudun sıcaklığını izler ve düzenler. Bir sebepten dolayı (örneğin menopoz) denge bozulunca, kimyasallar kan dolaşımı süresince dağılarak beynin normal ısı denge noktasını yükseltmesine sebep olurlar. Bu da vücudun yeni ısı denge noktasına yetişmesine yardım etmek için üşümeye ile titremeye sebep olur.

Östrojen seviyeleri düştüğünden, hormonal ve biyokimyasal dengesizlikler ortaya çıkar. Düşen östrojen seviyeleri hem sıcak basmalarının bununla birlikte menopozda üşümenin sebebi olarak düşünülmektedir. Hipotalamus beynin, vücut sıcaklığını düzenlemekten sorumlu bölgesidir ve aşırı düzeyde aktif hale gelmekte. Bu da hipotalamusun çeşitli kimyasallar salgılamasına ve ciltteki kan damarlarının genişleyerek sıcaklık kaybetmelerine yol açmaktadır. Böylelikle üşüme hissedilir.

Östrojen replasman terapisi menopoz döneminde olan kadınların vücut sıcaklığının düzenlenmesi için kullandığı popüler bir tedavi yöntemidir. Düşük dozlu antidepresanlar, gabapentin ve klonidin benzer biçimde öteki ilaçlar sıcak basmalarını ve üşümeleri azaltabilir. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz, yeterince su içme, sigara kullanmama, alkol ve kafein tüketimini sınırlama şeklinde önlemler de menopoz belirtilerini azaltırlar. Menopozda üşüme nöbetleri sırasında ayağa kalkıp hareket etmek ve kan dolaşımını artırarak faydalı olmasına yardımcı olur.

Tags: menopoz ağrıları nelerdir, menopoz terlemesi nasıl geçer, menopoza giren kadın ne yapmalı Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Yorumlar
  1. -

    vay be ilginç belirtiler gerçektende

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir