Yüksek Topuklu Ayakkabı Neden İlgi Çekicidir?

0 41

Portshmouth Üniversitesinden İngiliz araştırmacılara göre  kadın ve erkeğin yürüyüş düzeninin farklı olmasının sebebi kadın ve erkeğin anatomik düzeninden kaynaklanıyor.

Peki ya yürümedeki bu anatomik farklılık ne?

Kadınlar erkekler ile kıyaslandığında daha dar, yavaş çok adım atarak ve , kalça gibi vücut bölümlerini diğer bölümlere oranla daha çok hareket ettirerek yürüyor. Erkeklerde ise bu durum daha çok kafanın sallanması yönünde.

Topuklu mu daha çekici? Yoksa topuksuz mu?

Yine Portsmouth Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bir deneyde ise bu sefer topuklu ayakkabının kadının çekiciliğine etkisine bir bakış atıldı.  Bu deneyde aynı kadına topuklu ve topuksuz ayakkabılar giydirildi ve gönüllü izleyicilerden bunları değerlendirmeleri istendi. Hem erkek hem de kadın izleyicilerin neredeyse tamamı topuklu ayakkabı olan videonun daha çekici olduğu konusunda tamamen homojen fikirdeydiler.

Peki bu topukluyu daha çekici kılan ne?

Portsmouth Üniversitesi’nin İngiliz araştırmacılarının araştırmalarına göre kadınlar yüksek topuklu ile yürüdükleri zaman daha kadınsı oldukları anatomik olarak ortaya çıkıyor. Topuklu giyen bir kadın, kalçası ve bacaklarının hareket alanını arttırarak; adım sayısını yükseltiyor ve bu bölgelerin yürürken daha çok belirgin olarak ilgi çekmesini sağlıyor.  Kısaca açıklamamız gerekirse yüksek topuklular bayanın anatomisinden gelen yürüyüşünde yaptığı hareketleri abartılı göstererek erkeklerin ilgisini çekiyor. Ve tüm bunlarla beraber topuk seviyesi yükseldikçe bu hareketler daha da artaraktan kadını daha çekici kılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.